فروش سایت
خانه / چرم گاوی / چرم گاوی بهتره یا گوسفندی؟

چرم گاوی بهتره یا گوسفندی؟

پوست خام حیوانات با روش های مختلف دباغی سنتی و صنعتی تبدیل به چرم می‌شوند. تولید چرم طبیعی به روش سنتی به دلیل استفاده از آرد جو در مراحل دباغی آن نسبت به چرم صنعتی کیفیت بسیار بالاتری دارد و همچنین قیمت و ارزش بیشتری نسبت به چرم صنعتی دارد.
چرم گاوی و گوسفندی هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و می‌توان گفت نسبت به هم برتری ندارند. چون پوست گوسفند نازک و نرم است چرمی نرم و لطیف دارد اما پوست گاو ضخیم و سخت تر است بنابراین چرمی ضخیم و خشک دارد. چرم گاوی و چرم گوسفندی مزایا و معایب خاص خود را دارند. برتری بین این دو چرم فقط مقاومت و دوام چرم گاوی نسبت به چرم گوسفندی می‌باشد.

چرم گاوی بهتره یا گوسفندی؟

اطلاعاتی درباره انواع چرم گاوی

اطلاعاتی درباره انواع چرم گاوی

چرم از پوست حیواناتی مانند: گاو، گوسفند، شتر مرغ، کروکودیل و غیره به دست می‌آید که به طور کلی چرم ها به سه دسته تقسیم می‌شوند از جمله:

چرم سنگین: به چرمی به دست آمده از پوست گاو، گوساله‌، گاو میش و شتر می‌گویند.

چرم نیمه سنگین: چرم حاصل شده از پوست حیواناتی مانند کروکودیل و شترمرغ چرم از دسته چرم نیمه سنگین به شمار می‌روند.

چرم سبک: چرم به دست آمده از پوست گوسفند، بره و بز از دسته چرم سبک محسوب می‌شوند. 

چرم گاو از دسته چرم سنگین می‌باشد که از بیشترین مقاومت و زیباترین رخ و ظاهر در میان دیگر انواع چرم ها به شمار می‌رود؛ این نوع چرم به علت استحکام و مقاومت بالایی که دارد در زیره و رویه کفش، کیف های چرمی و یا در تسمه های ماشین آلات صنعتی کاربرد دارد.

انواع چرم گاوی بر اساس کیفیت به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 چرم گاوی طبیعی: مرغوب ترین و سالم ترین پوست خام گاو در کارخانه های چرم سازی با روش های متفاوت دباغی به چرم گاوی طبیعی تبدیل می‌شوند؛ این نوع چرم همان بافت طبیعی پوست است که با گذشت زمان و استفاده از آن چرم زیباتر و شیک تر می‌شود. چرم طبیعی گاو لطافت و نرمی خاصی دارد و گران ترین نوع چرم گاوی است.

چرم گاوی چایدار: چرمی است که بر روی آن طرح و نقش های پوست کروکودیل یا سوسمار به صورت مصنوعی با استفاده از دستگاه‌ های پرس روی چرم گاو پرس شده که به آن چرم گاوی کرومی چایی یا چایدار گفته می‌شود. چرم های طرح دار معمولا در محصولات و یا در جاهایی به کار می‌رود که دچار ساییدگی و رنگ رفتگی در طول زمان می‌شود.

چرم گاوی فلوتر: چرم هایی هستند که نسبت به چرم های معمولی نرم‌تر و لطیف‌ تر می‌باشند و در برابر خراش و ساییدگی بسیار مقاوم اند؛ و این نوع چرم دارای برجستگی هایی ملایم و ریز هستند که  قابل لمس است. چرم فلوتر برای استفاده در مدل ها و محصولاتی که شل هستند مناسب و کاربرد دارند.

مشخصات فنی چرم گوسفندی

چرم گوسفندی از پوست خام گوسفند به دست می‌آید. چرم گوسفندی به خاطر پشمی که دارد از خاصیت عایق بندی عالی برخوردار است و در برابر آتش و الکتریسیته مقاومت بالایی دارد.
چرم گوسفندی چرمی زیبا و با دوام است‌‌؛ که تراکم الیاف کمتری نسبت به سایر چرم ها دارد و سطح آن مانند چرم گاوی صاف است، این نوع چرم از دسته چرم سبک می‌باشد.
انعطاف پذیری و سبکی آن باعث شده که به صورت عمده در لباس و دستکش مورد استفاده قرار گیرد. انواع چرم کیفی(چرم مخصوص برای ساختن کیف) نیز جهت تهیه کیف‌‌‌‌های زنانه تولید می‌شود این نوع چرم بسیار نازک و سبک می‌باشد و بیشتر در تولید لباس چرم کاربرد دارند.
چرم گوسفندی به علت نازکی، بیشتر دچار چروک شدگی می‌شود و مراقبت صحیح از آن بسیار مهم است. برای مراقبت از این چرم ها می‌توان از اسپری‌ ها و واکس یا روغن های مخصوص تمیز کننده محصولات چرمی استفاده کرد.

مقایسه کلی چرم گاوی با چرم گوسفندی

مقایسه کلی چرم گاوی با چرم گوسفندی در حالت کلی جدا از نوع دباغی چرم، قیمت چرم گاوی از چرم گوسفندی گران تر است. چرم گوسفندی با توجه به نوع دباغی چه نازک و چه ضخیم باشد، در هر حال نرم و لطیف است، چرم گوسفندی انعطاف پذیری و نرمی خاصی دارد که یکی از راه های تشخیص چرم گوسفندی نرمی و لطافت خاص محصول است و ویژگی دیگر آن بر آمدگی ها و برجستگی های سطح چرم است.
از چرم گوسفندی به دلیل نرمی و لطافت و انعطاف پذیری بالایی که دارد، بیشتر برای ساخت محصولات چرمی از قبیل: کیف مجلسی چرم زنانه، کیف لوازم آرایش چرم، دستکش چرم، پالتو چرم، کت چرم، کیف پول چرم و … استفاده می‌شود.

چرم گاوی با توجه به نوع محصولی که قرار است از چرم گاوی ساخته شود می‌تواند هم نرم و انعطاف پذیر و هم خشک و ضخیم باشد ولی در حالت کلی چرم گاوی چرمی خشک و سخت با ضخامت بالا می‌باشد ایستادگی و دوام این چرم نسبت به چرم گوسفندی بیشتر است به همین دلیل از آن برای ساخت محصولاتی از قبیل: انواع کیف چرم اداری، کیف چرم لب تاپ، کیف پول چرمی مردانه و زنانه، کمربند چرمی و دستکش های ایمنی مخصوص موتور سواری استفاده می‌شود.
تفاوت هایی بین چرم گاوی و چرم گوسفندی وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی های چرم گاوی:

* چرمی است با مقاومت بالا که الیاف متراکمی دارد. برای بسیاری از موارد مانند دستکش های ایمنی مخصوص کاربردهای مواد شیمیایی و دستکش حرفه ای برای موتور سواری مناسب است.

* چرم گاوی به دلیل داشتن الیاف متراکم مقاومت و دوام بالایی دارد و سطح آن صاف است.

* بر اساس کاربرد در انواع محصولات چرمی بسیار نرم و خشک و در ضخامت های متفاوت ارائه می‌شود.

* کاربرد چرم گاوی بیشتر در تهیه کفش و انواع کیف می‌باشد؛ گاهی هم در لباس و دستکش از آن استفاده می‌شود.

ویژگی های چرم گوسفندی:

* چرمی زیبا و با دوام و انعطاف پذیر است که قیمت آن نسبت به چرم های دیگر ارزان تر و مناسب تر است.

* تراکم الیاف آن نسبت به سایر چرم ها کم‌ تر است.

* سطح آن صاف است.

* به صورت عمده در تولید لباس و دستکش مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا بسیار انعطاف پذیر و سبک می‌باشد و البته در تهیه کیف های زنانه هم قابل استفاده می‌باشد.

کارخانه تولیدی انواع چرم در ایران

یکی از پرسود ترین و جذاب ترین صنایع و تجارت جهان صنایع چرم می‌باشد. در روزگاران قدیم ایران استفاده از چرم و لوازم چرمی به دلیل زیست بوم ایران و قرار گرفتن در جاده ابریشم همواره مورد استقبال بوده است. در ایران در شهرهایی مانند تبریز، شیراز، مشهد و غیره در صنعت چرم از اقتصاد خوبی بر خوردار هستند.
یکی از مراکز مهم و عمده تولید ابزار چرم شهر همدان می‌باشد؛ چرم همدان از پوست گوسفند تهیه می‌شود. یکی دیگر از مراکز تولید چرم در ایران تبریز می‌باشد که اولین کارخانه چرم سازی در سال 1308 در تبریز پایه گذاری شد.
کارخانه های تولیدی در ایران چرم را به طور کلی به دو صورت چرم طبیعی و چرم مصنوعی تولید و به بازار عرضه می‌کنند که در ادامه به توضیح این دو می‌پردازیم.

چرم طبیعی: از پوست خام حیوانات با روش های مختلف دباغی و چرم سازی به دست می‌آید؛ پوست خام برای تبدیل شدن به چرم باید مراحل خیساندن و شستشو، آهک دهی، لش زدایی (بافت های غیر ضروری سطح درونی پوست)، موگیری پوست و آهک گیری را به ترتیب طی نماید. چرم طبیعی نرمی و لطافت خاص، بوی خاص خود و رنگ های قهوه ای تیره و روشن،مشکی و خاکستری دارند. چرم طبیعی مقاومت، دوام و طول عمر بالایی دارند. و قیمت آن بر اساس کیفیت متغیر و گران می‌باشد.

چرم مصنوعی: ترکیبی از دو لایه پلاستیک و جیر در انواع و رنگ های مختلفی به دست می‌آید که ظاهر و احساس همان چرم طبیعی را دارد و از چرم طبیعی ارزان تر است.  

انواع چرم تولیدی کارخانه ها در ایران عبارتند از:چرم گاوی، چرم گوسفندی، چرم بز، و غیره که چرم گاوی و گوسفندی در بازار و ساخت محصولات چرمی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارخانه های چرم سازی رسمی در کشور بیشتر در شهرهای ورامین، مشهد، تبریز، همدان و زنجان فعالیت دارند. مهمترین و بزرگترین کارخانه چرم سازی در شهر ورامین قرار دارد. اما به دلیل عدم استقبال مشتریان داخلی 25 درصد از واحدها فعال هستند.

کار‌خانه های چرم‌سازی ایران در زمینه تولید چرم مرغوب با رنگ های متنوع، از نظر رنگ چرم با مشکلاتی مواجه می‌شوند که در بازار داخلی و صادرات چرم تاثیر منفی می‌گذارد.

قیمت انواع چرم های طبیعی به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

* درجه کیفیت و مرغوبیت چرم.

* حجم و تعداد سفارش مشتریان.

* مرکز یا فروشگاه خریدی که چرم از آن تهیه می‌شود.

فروشگاه عمده محصولات چرم گاوی

فروشگاه عمده محصولات چرم گاوی خرید عمده چرم گاوی برای شرکت های این صنف خیلی به صرفه تر است. چرم طبیعی تولید شده از پوست گاو یکی از بهترین نوع چرم هایی می‌باشد که از آن در تولید پالتو و دیگر محصولات چرمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
امروزه خرید اینترنتی به یکی از روش های اصلی و آسان تهیه کالاهای مورد نیاز تبدیل شده است؛ که از این روش خرید عمده چرم گاوی درجه یک به صورت مستقیم برای مشتریان امکان پذیر می‌باشد.
در حال حاضر تقریبا در تمام شهرهای ایران حداقل یک یا چند فروشگاه چرم گاوی و سایر چرم ها وجود دارد؛ که از مرکز پخش شهر محصولات خود را تهیه می‌کنند. مراکز و شرکت هایی در زمینه فروش اینترنتی فعال هستند که انواع چرم ها و مدل‌ های چرم گاوی را به طور مستقیم و بدون واسطه به مشتریان عرضه می‌کنند.

چرم های گاوی اگر شرایط خوبی داشته باشند قابل صادراتی شدن هستند و می‌توانند محصول ارز آور خوبی برای کشور باشند. چرم طبیعی ایران برای کشورهای ترکیه، عراق، روسیه، کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای آسیایی دیگر مانند چین و تایلند و حتی کشورهای اروپایی بسیار مناسب و با قیمت های عالی است.

از مهمترین شرایطی که باید حتما برای صادرات چرم ها رعایت شود به این موارد می‌توان اشاره نمود:

 • پوست خام آنها صنعتی باشد.
 • چرم کاملا سالم و بدون سوراخ و آسیب دیدگی باشد.
 • دباغی آن با شرایط مناسب و خوب انجام شده باشد.
 • رنگ چرم ها یکدست و مناسب باشد.
 • دارای گواهی سلامت دامپزشکی باشد

ناگفته نماند که خرید چرم گاومیش که دارای بافتی متراکم هستند در گروه چرم های گاوی سنگین دسته بندی می‌شوند. این چرم ها در رنگ های مختلفی مانند رنگ قهوه ای که بسیار پرفروش است می‌توان خریداری کرد و قیمت عمده آن در بازارهای ایران ارزان تر از چرم گاوی است. 

دسته بندی محصولات چرم گوسفندی

چرم گوسفندی در میان چرم های طبیعی به نرمی و لطافت بالا مشهور است؛ این چرم به دلیل چربی بیشتری که نسبت به سایر چرم ها دارد نرمی و لطافت خاصی دارد. و از آنجا که پوشاک چرمی نیاز به انعطاف پذیری بیشتری دارند بنابراین چرم گوسفندی یکی از بهترین نوع چرم برای دوخت پوشاک و لباس به شمار می‌رود.
معمولا لباس‌ ها و پوشاکی که از چرم گوسفندی تولید می‌شوند می‌توان به این موارد اشاره کرد:

    * کاپشن چرمی
    * پالتو چرمی
    * دستکش چرمی
    * دامن چرمی
    * بلوز چرمی               

بهترین و جدیدترین چرم گوسفندی با توجه به کیفیت آن، با قیمت مناسب انجام می‌شود. قیمت چرم گوسفندی برای هر محصول چرمی متفاوت است و به مقدار چرم به کار رفته در آن بستگی دارد. لباس و پوشاک تهیه شده از چرم گوسفندی در بازار، طرفداران زیادی دارند که آن را می‌پسندند. به همین دلیل است که قیمت چرم گوسفندی اهمیت پیدا می‌کند و فروش این محصول افزایش می‌یابد.

محصولات ست چرمی، از انواع چرم گوسفندی تزئینی که بسیار پرکاربرد، زیبا و نرم و لطیف هستند ساخته شده، و این محصولات در بازار از فروش خوبی برخوردار هستند. از چرم غیر تزئینی گوسفندی در تولید پوشاک به ویژه پوشاک زنانه استفاده می‌شود.


چرم بزی جدا از چرم گوسفندی می‌باشد؛ و یکی از بهترین نمونه های چرم بازار ایران چرم بزی طرح دار به طرح و نقش های کروکودیل، تمساح و طرح های فانتزی است. 

روش تشخیص چرم گوسفندی اصل

روش تشخیص چرم گوسفندی اصل

 • مهمترین خصوصیات چرم گوسفندی اصل عبارتند از:

  * دباغی چرم باکیفیت و مرغوب باشد.

  * رخ و ظاهر چرم بدون زدگی و پارگی باشد.

  * رنگ چرم بی‌ عیب و یکدست باشد.

  * قسمت پشت چرم پرزهای کوتاه و مرتب داشته باشد.

                         

تفاوت چرم گوسفندی اصل با چرم غیر اصل شامل موارد زیر است:

 • برچسب چرم: محصولات چرم گوسفندی باید دارای مهر نشان دهنده ی طبیعی بودن باشند. با توجه به این که اگر چرم مصنوعی تولید می‌شود بر چسب تقلبی هم تولید می‌شود، پس باید به روش های دیگر تشخیص چرم توجه شود.
 • بوی چرم: چرم طبیعی گوسفندی دارای بوی خاص خودش است که محصولات اصلی را می‌توان به آسانی از طریق این بو تشخیص داد. 

 • قیمت چرم: چرم طبیعی گوسفندی نسبت به چرم مصنوعی بسیار گران تر می‌باشد. باید توجه داشت که قیمت آن باعث اصل بودن آن نمی‌شود افراد سود جویی هستند که چرم مصنوعی را به قیمت چرم طبیعی به فروش می‌رسانند.
 • خرید از فروشگاه معتبر: مهمتر از همه باید از فروشگاه‌ های معتبر و شناخته شده چرم، محصولات چرمی خریداری شود که شناسنامه ی چرم را همراه محصول در اختیارتان قرار دهند.

 • جنس پشت چرم: باید به پشت چرم توجه شود؛ این کار هنگام خرید چرم بسیار آسان است، اما در کیف، کاپشن، دستکش و دیگر محصولات چرمی که داخل آن آستر دارد باید به درزهای دوخت دقت شود، پشت چرم طبیعی گوسفندی پرز دار است، ولی پشت چرم‌ های مصنوعی به صورت شبکه ای با نخ دوخته شده است.

 • سطح نا هموار: قسمت های مختلف پوست گوسفند و سایر حیوانات ضخامت های متفاوتی دارد؛ یعنی اگر به چرم گوسفندی طبیعی اصل دست بزنید سطح چرم صاف و یکدست نیست ولی چرم مصنوعی به دلیل اینکه با ماشین های صنعتی درست می‌شود سطح کاملا صاف و یکدست دارد.
 • بافت و طرح روی چرم: به طرح روی چرم دقت کنید، چرم طبیعی گوسفندی طرح غیر تکراری و منحصر به فرد دارد. اگر روی چرم طرح تکراری دیدید، آن طرح پرسی و چرم مصنوعی می‌باشد.

 • تست شعله آتش: چرم طبیعی گوسفندی به سادگی آتش نمی‌گیرد و تغییر شکل نمی‌دهد؛ اگر شعله تا مرحله سوختن پوست ادامه یابد بویی مانند سوختن مو می‌دهد. اما چرم مصنوعی بر خلاف چرم طبیعی در برابر حرارت آتش به سرعت جمع و تغییر شکل می‌دهد و می‌سوزد.

 • حس لمس چرم: یکی از مهمترین روش برای تشخیص چرم گوسفندی مرغوب و طبیعی حس لمس آن است. چرم طبیعی مانند پوست تازه به دست حس گرم و نرمی منتقل کرده ولی چرم مصنوعی حسی سرد و سخت به دست می‌دهد. چرم طبیعی گوسفندی به دلیل این که عملیات کمتری روی آن انجام می‌شود نرم تر از نوع مصنوعی است و کیفیت بالاتری دارد.

 • انعکاس نور: به دلیل ناهماهنگ بودن سطح چرم طبیعی نور منعکس شده از آن یکدست نیست.

مطلب پیشنهادی

آدرس مراکز فروش چرم خام در مشهد

آدرس مراکز فروش چرم خام در مشهد را در این مطلب به شما اعلام می داریم تا اگر ساکن مشهد هستید و یا قصد سفر به این شهر را دارید بتوانید براحتی فروشگاه های چرم خام

دیدگاهتان را بنویسید