رادمان
خانه / چرم گاوی / قیمت چرم گاو در بازار

قیمت چرم گاو در بازار

چرم ها، انواع مختلفی دارند. آنان را در به طور عموم به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می نمایند. در مطلبی که پیش رو دارید، می خواهیم در مورد نوع طبیعی و به ویژه چرم گاوی بپردازیم. اما آیا از قیمت چرم گاو در بازار مطلع هستید؟ می دانید از این محصول در چه زمینه هایی استفاده می شود؟ چگونه آن را تولید می کنند؟ 

قیمت چرم گاو در بازار

آشنایی با انواع چرم گاو

آشنایی با انواع چرم گاو چرم ها در واقع الیاف های متراکمی هستند که بر اثر یک فرآیند، به وجود می آیند. نوع طبیعی، در اصل پوست حیوانات است. در این بخش، به موضوعاتی اشاره می کنیم که آشنایی با انواع چرم گاو پیدا خواهید کرد. خوب است بدانید که این محصول ویژگی ها بسیار بالایی دارد و به همین دلیل یکی از بهترین چرم ها به شمار می رود. 

یکی از مشخصات اصلی چنین چرمی، ضخامت بالای آن است. این نوع از محصول، از نوع چرم های گوسفندی و بزی ضخیم تر است. به همین دلیل در امور متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد که به چند نمونه بارز آن اشاره می کنیم: 

 • تولید انواع کفش زنانه، مردانه و بچه گانه 
 • تولید انواع کیف های زنانه و مردانه 
 • تولید چمدان 
 • تولید کمربند 
 • تولید کاورهای مختلف مانند پوشش صندلی های ماشین 
 • ساخت دستکش ها در سایزهای گوناگون 

جالب است بدانید که پوست گاو را به روش های سنتی و صنعتی به چرم تبدیل می کنند. امروزه بیشتر شرکت ها با استفاده از فناوری ها و ماشین آلات پیشرفته، به تولید این محصول می پردازند. آنان چرم گاو را به شکل یک دست و رنگ های متنوعی تولید نموده و برای امور مختلفی وارد بازار خرید و فروش می کنند. 

در نحوه دباغی کردن پوست گاو، باید بگوییم که نوع این کار هم می تواند روی کیفیت چرم تاثیرگذار باشد. این کار همینطور سبب می گردد تا با نرخ های متفاوتی از کالا مواجه شویم. خوب است بدانید که پوست ها، نوعی اسید آمینه هستند که به پروتئین هم معروف اند. آنان یک نوع پلیمر خاص به شمار می روند. 

اغلب تولید کنندگان چرم، از مواد اولیه شیمیایی و گیاهی در ساخت پوست به چرم استفاده می نمایند. آنان مراحل مختلفی را پشت سر می گذارند که به صورت موجز در اینجا به آن اشاره می نماییم. در نخست، پوست را خشک می کنند. سپس، نمک می زنند تا پوست فاسد نشود. بعد از آن، اضافات محصول را از بین می برند. 

آن را می خیسانند و لش زدایی می کنند که در واقع، چربی ها و گوشت های چسبیده گرفته می شود. بعد از این کار، پشم های روی پوست را می گیرند. در این کار دقت بالایی به خرج می رود تا به پوست آسیبی نرسد. پس از آن پوست در حمام قلیایی قرار می دهند که حاوی نمک می باشد. 

این مراحل که به پایان رسید، پوست را شستشو می دهند و آماده می کنند تا فرآیند پایانی صورت گیرد که شامل رنگ آمیزی چرم و روغن زدن آن می گردد. رنگ آمیزی این محصول نیز به دو شیوه انجام می شود که به معدنی و شیمیایی معروف است. همینطور روغن زنی چرم، باعث می شود تا محصول نرم باقی بماند. 

اما یک چرم گاوی خوب، چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ برای به دست آوردن معلومات بیشتر، از شما دعوت می کنم که خواندن بخش بعدی را از دست ندهید. 

مشخصات کلی محصولات چرمی گاو

چرم ها از نقطه نظر وزنی به سه دسته تقسیم می نمایند که بزی (سبک)، گوسفندی  (نیمه سنگینی) و گاوی در زمره چرم های سنگین به شمار می رود. یکی از مشخصات کلی محصولات چرمی گاو، همین قضیه است؛ یعنی این که اصولاً فرآورده های آن که در بالا به آن اشاره کردیم، سنگین تر از سایر محصولات دیگر می باشد. 

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که چنین کالاهایی امروزه به صورت نازک و سبک تر هم تولید می شوند که طبعاً روی وزن محصولی که از آن ساخته می شود، تاثیر زیادی دارد. خوب است بدانید که از پوست مکان های مختلفی در یک مثلاً کفش استفاده می نمایند. بیشتر از پوست کمر و شکم در رویه کشف و سر و گردن، ته کار می گیرند. 

اما چرم گاو، ویژگی های خاص دیگری هم دارد. برای نمونه، از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. بافت فشرده الیاف آن سبب می گردد تا شما از محصولات آن سالیان متمادی استفاده کنید. آنان در برابر عوامل گوناگونی از نور آفتاب گرفته تا مواد شیمیایی، رطوبت و غیره تاب آوری بالایی دارند و به همین علت، بهترین چرم گاوی محسوب می شوند. 

در کنار این موضوع، چرم گاو طبیعی، نرم و لطیف هم می باشد. انعطاف پذیری آن سبب گشته تا به راحتی بتوان هرگونه پوشاکی را از آن تهیه کرد و به مدل های متفاوتی در آورد. نمونه بارز آن، کفش ها، صندل ها و کیف های گوناگونی است که طراحی های زیبا و خیره کننده ای دارند. 

از چرم های گاوی نه تنها در صنعت پوشاک، بلکه در مواد گوناگون دیگری از جمله اتومبیل سازی، عایق کاری (صدا) درهای اتاق های مخصوص و غیره نیز کار می گیرند. آن طور که به نظر می رسد، این نوع از محصول، کاربرد زیادی دارد. دقت داشته باشید که خرید و فروش آن بر اساس ابعاد خاصی انجام می شود. 

واحد اندازه گیری آن، پا است. آن چرم هایی کاربردی اند که دارای سوراخ های کمتری می باشند و یک دست هستند. دلیل این موضوع هم، پرتی داشتن چرم در هنگام کار است. پس اگر در حوزه های مختلفی کار می کنید که سر و کارتان با چرم گاور می باشد، بهتر است، به این مسئله دقت کنید. 

کالاهایی که از چرم گاو تولید می گردند، بازار بسیار خوبی دارند. علت آن، مسائلی است که در این بخش خدمت‌ تان ارائه کردیم. به این موضوع نیز توجه نمایید که محصولات چرمی طبیعی، گران تر هم عرضه می شوند. دلیلش کاملاً واضح می باشد. همچنین بگوییم که کار با چرم طبیعی گاوی، سخت تر از نوع مصنوعی می باشد. 

اما این چرم در مقابل سایر محصولات دیگر، چه تفاوت هایی دارد؟ در بخش پایین شما را با سایر چرم های دیگر آشنا می کنیم. 

دسته بندی کلی انواع چرم در ایران

دسته بندی کلی انواع چرم در ایران در سطور‌ نخست به این مسئله اشاره کردیم که چرم مصنوعی و طبیعی داریم. آنان از نقطه نظر کاربردی و همچنین کیفیت تفاوت های زیادی با هم دیگر دارند. همین موضوع یکی از چندین عللی می باشد که بیشتر مصرف کنندگان به دنبال یک محصولی هستند که از چرم خالص و طبیعی ساخته شده باشد. 

برای این که آشنایی کاملی با انواع چرم طبیعی پیدا کنید، به دو نوع اصلی دیگر آن هم اشاره می نماییم که به بزی و گوسفندی مشهور هستند. خصیصه اصلی آنان، نرم و منعطف بودن شان است؛ به طوری که اگر در دست بگیرید، راحت می توانید مچاله کنید. این چرم ها از کیفیت های گوناگونی برخوردار می باشند. 

در پهلوی این موضوع، چرم هایی که به خوبی دباغی شده باشند و مواد اولیه نابی در آنها به کار رفته باشد، دوام بیشتری دارند و از سوی دیگر، کاربردشان هم وسیع است. نیاز است تا به معرفی کامل تری از چرم های دیگر حیوانات بپردازیم تا با آنان آشنایی بهتری پیدا کنید. پس به نکات زیر توجه داشته باشید: 

 1. چرم گوسفندی: نوع نرم و بسیار منعطف چرم ها است. در آن جهت تولید انواع کیف، کمربند، جاکلیدی، کیف های جیبی و غیره استفاده می نمایند. این چرم ها حتی در برخی از مکان ها برای تزیین و دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند. مثلاً در کف اتاق نشیمن، دفتر کار و یا دیوارها هم می توان آنان را نصب کرد. 
 2. چرم بزی: مشخصه اصلی آن، دانه های ریزی می باشد که بر روی محصول خود نمایی می کند. این چرم، اندکی سخت تر است. دوام کمتری هم نسبت به سایر محصولات دیگر در این حوزه دارد؛ اما باز هم از آن در همه محصولاتی که پیش از این اشاره کردیم، استفاده به عمل می آورند. 
 3. چرم شترمرغ: نوع خاصی از محصول است. روی چرم دانه های گوناگونی دیده می شود. بیشتر در ساخت کیف، کمربند و پوشش صندلی ها استفاده می کنند.  

اینها مهمترین چرم هایی بود که پس از نوع گاوی، از شهرت بالایی برخوردار می باشند و بازارشان هم رونق خوبی دارد. البته امروزه با پیشرفت صنعت، چرم های مصنوعی زیادی به مانند نوع طبیعی تولید می گردند که متمایز کردن شان کار بسیار دشواری به نظر می رسد و حتی گاهی خود متخصصین امور هم به سختی آنان را تفکیک می کنند. 

در این زمینه راه های ساده ای وجود دارد که بشود به راحتی نوع اصل را از مصنوعی، جدا کرد. اما شاید برای تان این سوال پیش آمده باشد که چنین چرم هایی را چگونه می توان با نوع مصنوعی تشخیص داد؟ برای کسب معلومات بیشتر، مطالعه ادامه این نوشته را از دست ندهید. 

خصوصیات چرم طبیعی گاو

تا به این‌ جای مطلب با خصوصیات چرم طبیعی گاو، آشنایی کاملی پیدا کردید. به طور مبسوطی گفتیم که چرم تولید شده از پوست این حیوان، استحکام بالا، دوام زیاد و از همه مهمتر این‌ که زیبایی منحصر به فردی دارد و به این جهت، در تولید انواع پوشاک و امور دیگر، استفاده می نمایند. به همین علت شاهد پررونق بودن بازار چرم گاو می باشیم. 

در هر حال، برای بسیاری از شما احتمالاً پیش آمده که در هنگام خرید کفش، کمربند و یا هر کالای چرمی دیگری، فروشنده نوع متریال آن را طبیعی توصیف کرده؛ ولی پس از چندی متوجه شده اید که این‌ گونه نبوده است. ولی ما در این بخش، به چند موضوع اشاره می نماییم که شما در هنگام خرید یک چرم طبیعی کمک زیادی می کند. 

البته باید، در حین تهیه محصولات چرمی، دقت بیشتری به خرج دهید و از ترفندهای گوناگونی استفاده کنید. در هر صورت، به نکات زیر توجه داشته باشید: 

 • چرم های طبیعی از انعطاف بیشتری نسبت به نوع پلاستیکی برخوردار می باشند. با لمس کردن، به راحتی می توان نوع اصل را تشخیص داد. 
 • چرم های طبیعی، دارا شناسنامه مخصوص خود هستند. تولیدی های مطرح آنان را با مهر و نشان استاندارد و شرکت خود عرضه می نمایند. 
 • اگر چرم مصنوعی را بو نمایید، به وضوح متوجه مواد شیمیایی به کار رفته در آن می شوید. پس تشخیص آن از این طریق نیز راحت است. 
 • روی چرم طبیعی اندکی آب بریزید، اگر رطوبت را جذب کرد، بدانید که محصول اصل است. 
 • برای تشخیص، می شود اندکی از چرم را سوزاند. نوع اصل، بویی مانند مور سوخته از خود انتشار می دهد. در حالی که چرم مصنوعی بو پلاستیک می دهد. 
 • محصولات چرم اصل را می توانید را از جاهایی که برش خورده، به راحتی تفکیک کنید. چرم اصل اندکی پشت آن پرز است و در حالی، نوع مصنوعی سطح صاف دارد. 

این ها از جمله مواردی اند که هم می شود خصوصیات چرم گاو و سایر حیوانات را با آن تشخیص داد و هم این که تفکیکی بین اصل و پلاستیکی آن ایجاد کرد. روی هم رفته، چرم های گاوی و طبیعی، رنگ های متنوعی هم دارند. آنان را حتی در طرح های گوناگونی نیز در می آورند که به پوست ماری، پولکی و حتی کر‌کودیلی معروف اند. 

الوان چرم گاوی طی فرایندی طولانی مدت به خوبی در روزنه های محصول فرو می رود و به این ترتیب در مدت زمان طولانی ای باقی می ماند. البته رطوبت می تواند اندکی آن را با گذشت زمان تغییر دهد که با رنگ کردن مجدد، به همان حالت عادی خود بر می گردد. این ها ویژگی های بارز چرم گاوی و دیگر حیوانات است که با آن آشنایی حاصل کردید. 

شکل ظاهری چرم مصنوعی

شکل ظاهری چرم مصنوعی نوبت به معرفی شکل ظاهری چرم مصنوعی و دیگر ویژگی های آن رسید. بد نیست بدانید که این محصولات، در کارخانه های بزرگی ساخته می شوند. در میان آنها نیز دسته بندی هایی وجود دارد. مثلاً این چرم ها را به دو بخش پلی اورتان، و پلی وینیل کلراید دسته بندی می کنند. 

تنوع در میان این محصول بیشتر است. آنان را می توان به صورت چرم ساختگی، چرم کاغذی یا پارچه نما و کوشکین به دست آورد که موارد کاربردشان بسیار زیاد است. این چرم ها، برای نخستین بار در آمریکا و در دهه 40 میلادی قرن گذشته ساخته شدند. از آنان در همان زمان نیز در ساخت انواع کفش و اثاثیه خانه استفاده می کردند. 

ولی چرا به کارگیری از این چرم ها رو به گسترش است؟ مزیت آن در چیست؟ موارد گوناگونی را می شود در این زمینه نام برد. برای مثال، منبع اصلی چرم های طبیعی پوست حیوانات است که چندان غنی و زیاد نیست. آنان گران تر هم می باشند. ولی چرم های مصنوعی به راحتی قابل ساخت به هر میزانی اند و ارزان هستند. 

دوام چرم های مصنوعی (از جنس خوب) بیشتر است. آنان به تعمیرات کمتری نیاز دارند و از جانب دیگر، بسیار نرم و قابل انعطاف می باشند. سبکی را نیز می توان به این موضوعات اضافه کرد. در حال حاضر، بیشتر کسانی که در حوزه مد و فشن فعالیت می نمایند، این نوع از چرم را بیشتر می پسندند. 

دلیل اصلی این موضوع نه تنها مزیت هایی است که به آن پرداختیم، بلکه آسانی کار نیز می باشد. این چرم ها به راحتی برش می خورند و به هر شکل و ظاهری که بخواهیم در می آیند. چرم های مصنوعی امروزی که با فناوری های جدید تولید می گردند، بسیار شبیه به نوع طبیعی می باشند و خواص آنان را دارا هستند. 

از سوی دیگر، قیمت چرم مصنوعی را بر اساس متر مربع بیشتر محاسبه می کنند که در نوع طبیعی، به صورت پایی، این کار انجام می شود. 

بازار فروش چرم طبیعی گاو

با نگاهی به بازار فروش چرم طبیعی گاو، می بینیم که تا چه اندازه پر فروش بوده و مشتریان زیادی دارد. این ها همه به مزیت های استفاده از آن بر می گردد که در این نوشته به شکل همه جانبه ای به آن اشاره کردیم. از چرم، در صنایع متفاوتی نیز استفاده می شود که همین امر باعث گردیده در زمره بهترین ها قرار بگیرد. 

بیشتر تولیدی های بزرگ، در کار خرید کلی کالا می باشند. آنان به مرجع اصلی فروش عمده چرم سر می زنند و خرید را انجام می دهند. با این روش، هر گونه چرمی را در هر ابعاد، کیفیت طرح و رنگ که بخواهند، می توانند سفارش دهند و در پهلوی این قضیه، با نرخ های مناسبی نیز اقدام به خرید آن کنند. 

ما به عنوان فروشنده چرم طبیعی گاوی، محصولات با کیفیت و اصل را در اختیار مشتریان خود قرار می دهیم. شما می توانید به راحتی از هر جایی که بخواهید، وارد این وب سایت شده و محصول را سفارش دهید. 

مطلب پیشنهادی

آدرس مراکز فروش چرم خام در مشهد

آدرس مراکز فروش چرم خام در مشهد را در این مطلب به شما اعلام می داریم تا اگر ساکن مشهد هستید و یا قصد سفر به این شهر را دارید بتوانید براحتی فروشگاه های چرم خام

دیدگاهتان را بنویسید

 
تماس با ما درباره ما