فروش سایت
خانه / چرم گاوی طبیعی / تولید انبوه چرم گاوی طبیعی

تولید انبوه چرم گاوی طبیعی

از میان ۵ نوع چرم متداول و رایج در ایران، چرم گاوی طبیعی بیشترین میزان تولید، فروش و صادرات را به خود اختصاص داده است. عمده کارخانه ها به صورت انبوه چرم گاوی را تولید و دپو کرده اند.

کارخانه های چرمسازی امروزه پر است از انواع چرم گاوی طبیعی تولید شده که در انبار در حال نگهداری است و چون در زمان کنونی، تولید بیش از تقاضا است شاهد نگهداری انبوه چرم طبیعی در انبار کارخانه ها هستیم. همچنین چرم گاوی ایران مناسبترین چرم برای صادرات به کشورهای خارجی است و ایران با داشتن انبوه پوست گاو، کشوری غنی به لحاظ داشتن مواد اولیه می باشد.

 چرم گاوی طبیعی یکی از مرغوب ترین تولیدات چرم است که در مقیاس جهانی به صورت انبوه و گسترده تولید می شود و حجم بالای تولید جهانی را به خود اختصاص داده است.

از چرم گاوی محصولات مختلف در بالاترین کیفیت تولید می شود که همه این محصولات با توجه به مرغوبیت خوب و درجه یک بودن دارای مشتریان خاص خود می باشند، از این رو تولید کنندگان چرم  گاوی طبیعی با توجه به نیاز بازار و صنعت تولید در زمینه انواع محصولات چرم، به صورت انبوه اقدام به تولید و عرضه این نوع چرم کرده اند.

تولید انبوه چرم گاوی طبیعی

اطلاعاتی درباره چرم گاوی طبیعی

اطلاعاتی درباره چرم گاوی طبیعی

امروزه چرم گاوی طبیعی در طرح های مختلف تولید و عرضه می شود، تولید چرم گاوی در کشور توسط دستگاه های مدرن و مکانیزه صورت می گیرید و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. 

چرم ماده ای کاملا طبیعی و انعطاف پذیر و با دوام و مقاوم است که به طور عمده از پوست گاو تهیه می شود، این پوست طبیعی و فساد پذیر در فرایندی به نام دباغی تبدیل به یک ماده پایدار و منعطف می شود که می توان از آن در تولید محصولات مختلف مانند کیف، کفش، کمربند، لباس، و… استفاده کرد، ولی کاربرد های چرم گاوی فقط به این موارد محدود نمی شود و می توان از آن در طراحی فرش و حتی جاکلیدی و خیلی موارد دیگر استفاده کرد.

از اطلاعاتی دیگری که درباره چرم گاوی می توان بدان اشاره کرد، ضخامت چرم گاوی می باشد که دارای ضخامت مناسبی برای تولید انواع محصولات مختلفی می باشد، همچنین نرم و یا خشک بودن چرم، متراکم بودن و یا نبودن الیاف چرم نیز از دیگر ویژگی های چرم گاوی می باشد که این اطلاعات به شما در خرید چرم گاوی کمک می کنند و باعث می شوند تا خرید درستی داشته باشید و به صورت آگاهانه چرمی با کیفیت تهیه کنید. 

چرم گاوی نیز مانند بسیاری از محصولات به دو نوع طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود، و چرم گاوی طبیعی از ارزش و قیمت بالایی برخوردار است و کیفیت بالایی هم دارد ولی چرم مصنوعی گاوی را می توان با نصف قیمت چرم طبیعی تهیه کرد و مقاومت و دوام چرم گاوی طبیعی را ندارد.

جالب است بدانید کیف پول تولید شده توسط چرم گاوی و همچنین پاوربانک هایی که امروزه متقاضیان زیادی دارند و تولید کنندگان نیز برای جذب بیشتر مشتری از چرم گاو در ساخت آنها استفاده کرده اند و امروزه بین جوانان طرفداران زیادی پیدا کرده است و به عنوان بهترین کادو برای مناسبت های خاص می توان از آنها استفاده کرد. 

مشخصات فنی چرم گاوی ایران

هر چرمی که از پوست حیواناتی مانند بز، گوسفند، بوفالو  و یا گاو تولید شده باشد دارای مشخصات فنی و ویژگی های مخصوص به خود است که باعث تمایز آنها از چرم های دیگر می شود.

چرم گاوی نیز دارای مشخصات فنی منحصر به فردی است که از سایر چرم ها به ویژه چرم گوسفندی متمایز می شود.

از مشخصات فنی چرم گاوی می توان به خصوصیات و ویژگی های بسیاری اشاره کرد که به صورت مختصر در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

  • بوی چرم گاوی : چرم گاوی دارای بوی بسیار خاص و بدون تکرار می باشد.
  • لطافت : با لمس کردن چرم گاوی هنگام خرید احساس گرمی و نرمی را به شما منتقل می کند.
  • انعطاف پذیری : چرم گاوی دارای خاصیت انعطاف پذیری بالایی می باشد به صورتی که با فشردن چرم گاوی در ابتدا چرم حالت چروک  و جمع شدن به خود می گیرد اما به سرعت و بعد از زمان اندکی دوباره به حالت اولیه خود باز می گردد. 
  • مقاومت : مقاومت بالا یکی از شاخصه های اصلی چرم گاوی می باشد، برای مثال زمان خرید سعی کنید بر روی چرم گاوی خراشی ایجاد کنید اما در کمال تعجب خواهید دید هرگز قادر به این کار نخواهید بود و چرم گاوی در برابر خراش و سایش بسیار مقاوم می باشد.
  • ضخامت : چرم گاوی از ضخامت بالایی برخوردار می باشد و این خود شاخصه ای برای کیفیت و دوام چرم گاوی می باشد به طوریکه هر چقدر ضخامت چرم بیشتر باشد، کیفیت و دوام چرم نیز بالا تر می رود.
  • رنگ : چرم گاوی دارای رنگ های منحصر به فردی است و علاقه مندان زیادی دارد.
  • الیاف : چرم گاوی دارای الیاف متراکم می باشد.

میزان تولید چرم گاو طبیعی در ایران

میزان تولید چرم گاو طبیعی در ایران

ایران به عنوان کشوری پیشرفته و قدرتمند در عرصه دام و دامداری همواره محصولات چرمی با کیفیت تولید کرده است و به همین علت میزان تولید چرم گاوی خام و طبیعی در ایران  بالا و رایج می باشد و جالب است بدانید بیشترین تولید چرم گاو طبیعی در شهرهای ورامین، مشهد و تبریز انجام می شود و این سه شهر نقش اصلی در تولید چرم گاو طبیعی را دارند. با توجه به میزان بالای تولید این نوع چرم شاید برای بسیاری سوال پیش آید که آیا نگهداری از این چرم های تولید شده شرایط خاصی دارد ؟ مرغوب ترین چرم مربوط به کدام منطقه از ایران است ؟ و از این حجم بالای تولید شده چرم گاو طبیعی چه استفاده هایی می شود ؟

در پاسخ به سوال های بالا گفته می شود که چرم گاو طبیعی را نباید در محیط ها و مکان هایی که رطوبت بسیار بالایی دارند نگهداری کرد زیرا رطوبت بالا به مرور زمان باعث پایین آمدن کیفیت چرم  گاوی می شود و بر روی کیفیت آن تاثیر نامطلوب می گذارد و حتما باید در شرایط خاص و ویژه ای نگهداری شود تا بر اثر تغییرات محیطی کمترین آسیب به سطح و کیفیت پوست وارد شود.

مرغوب ترین  چرم گاوی کشور مربوط به چرم های پوست حیواناتی می باشد که در مناطق دارای آب و هوای خشک رشد کرده اند، زیرا تغییرات کم و یکسان بودن شرایط آب و هوایی در این مناطق باعث کمترین تغییرات و آسیب های پوستی به پوست گاو شده است.

آمار صادراتی انواع چرم گاو

اگر نگاهی به آمار های جهانی در عرصه تولید چرم و صادرات آن بیندازیم متوجه خواهیم شد که بیشترین چرم تولید شده در دنیا به چرم گاوی اختصاص دارد و بخش اعظم صادرات انواع چرم مربوط به این نوع چرم است.

اما سهم ایران در صادرات انواع چرم گاو چقدر می باشد و تا چه اندازه توانسته است چرم گاو ایرانی را به کشور های مختلف صادر کند ؟

انواع چرم گاو تولید شده در ایران با پیشرفت تکنولوژی و به روز شدن کارخانه های تولید چرم گاو و کیفیت بالای این محصول توانسته است در بازار های جهانی جایی برای خود باز کند و کشور ایران نیز به عنوان یکی از صادر کنندگان چرم گاو شناخته شود.

آمارهای بالا در زمینه صادرات انواع چرم گاوی در اختیار کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و ترکیه می باشد و کشور های چین و هند در رده هایی بعدی قرار دارند، اگر تولید کنندگان داخلی همت کنند و با رفع موانع و مشکلات حاضر در صنعت چرم گاو ایرانی، می توانند هم ردیف کشورهای ذکر شده قرار بگیرند و در عرصه صادرات چرم گاوی در جهان بدرخشند و کالاهای خود را در بالاترین کیفیت در اختیار متقاضیان چرم ایرانی قرار دهند.

چرم گاوی و محصولات وابسته به آن بین بسیاری از مردم جهان از محبوبیت بالا و جایگاه ویژه ای برخوردار است بر این اساس تولید کنندگان و شرکت های مختلفی در جهان را ترغیب به تولید بیشتر و با کیفیت تر چرم می کند تا بتوانند به نقاط مختلف دنیا چرم صادر کنند، در ایران نیز شرکت های مختلفی مشغول فعالیت در این عرصه هستند و با تولید چرم های گاوی موفق به صادرات محصولات چرم گاوی خود به صورت خام و یا در قالب انواع محصولات ساخته شده از چرم که دارای بازار فروش بیشتری هستند، شده اند.

آشنایی با طرح های مختلف چرم گاوی

آشنایی با طرح های مختلف چرم گاوی

چرم گاوی طرح دار دارای انواع مختلفی همچون جیر، ورنی، اشبالت و نبوک می باشد که هر کدام از این طرح ها دارای ویژگی های مخصوص به خود هستند.

چرم نبوک گاوی یکی از مرغوب ترین انواع چرم گاوی می باشد که اصطلاح چرم مینیاتوری نیز به آن داده می شود در تولید و ساخت چرم نبوک گاوی به دلیل مورد پرداخت قرار نگرفتن آن طرحی شبیه پرز یا مخمل مانند به خود می گیرد و این حالت باعث می شود دیگران آن را با جیر اشتباه بگیرند، که باید گفته شود طرح نبوک چرم گاوی دارای کیفیتی بالاتر و ظریف تر از جیر است و جذب آب پایینی نیز دارد.

چرم اشبالت نیز طرح دیگری از چرم گاوی است که از لایه بیرونی پوست گاو تولید شده و بنابراین نازک و براق است.

جیر و ورنی نیز از دیگر طرح های چرم گاوی می باشند که کیفیتی پایین تر نسبت به دو مورد ذکر شده دارند.

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرم گاوی و طرح های مختلف آن چگونه ساخته می شوند ؟

این سوال را با یک مرور کوتاه به نحوه تولید چرم پاسخ می دهیم؛ پوست گاو به صورت اولیه به سرعت فاسد می شود و کیفیت خود را از دست می دهد اما برای جلوگیری از این امر و تبدیل آن به چرم مرغوب و با کیفیت باید یک چرخه را در کارخانه های تولیدی انجام دهند تا در نهایت به چرم گاوی با کیفیت و با طرح های مختلف تبدیل شود.

اولین مرحله دباغی پوست است که در مرحله دباغی پوست با تمیز کردن و از بین بردن آلودگی ها و ضایعات روی سطح پوست آن را برای تولید چرم آماده می کنند، که فرآیند دباغی شامل مو زدایی از روی سطح پوست اولیه گاو و از بین بردن عواملی که باعث فاسد شدن پوست می شوند، می باشد، بعد از انجام این کارها محصولی تولید می شود که سالامبور نام دارد و در این مرحله از نمک کروم و قلیایی برای عملیات دوم دباغی روی سالامبور استفاده می شود و محصول جدیدی به نام وت پلوت ساخته می شود و با خشک کردن و تحت کشش قرار دادن وت پلوت چرم بی رنگی به نام کراست تولید می شود که در پایان با عملیات رنگرزی بر روی کراست چرم نهایی از پوست گاو تولید می شود و این چرم را با شرایط خاصی نگهداری می کنند و از آن انواع طرح های مختلف چرم را می سازند. 

نقاط قوت چرم گاوی

انعطاف پذیری بالا، مقاومت و کیفیت بی نظیر چرم گاوی از نقاط بارز این چرم محسوب می شود و این نقاط قوت سبب شده است تا چرم گاوی به عنوان پرکاربردترین چرم شناخته شود و در تولید انواع محصولات به ویژه کفش استفاده شود، همچنین متراکم بودن الیاف آن از دیگر نقاط قوت چرم گاوی می باشد.

با وجود اینکه چرم گاوی دارای نقاط قوت بی شماری است اما آیا نقاط ضعفی نیز دارد ؟ 

در پاسخ به این سوال باید گفت که نقاط ضعف چرم گاوی بسیار کمتر از نقاط قوت آن و حتی قابل چشم پوشی است، اما گاهی ممکن است عوارضی که بر سطح پوست حیوان مانند چروک های گردن گاو، وجود زگیل و یا عارضه های پوستی، جای زخم و یا خراش هایی که ممکن است به هر علت بر روی پوست گاو ایجاد شده باشد و یا دباغی نادرست و ناقص، بر کیفیت چرم گاو اثر بگذارد اما میزان آن به حدی نیست که از کیفیت بالای آن کم کند و اینها جزو معایب کوچک و قابل چشم پوشی محسوب می شوند.

بد نیست بدانید که کیفیت چرم گاوی بستگی به دباغی آن دارد و اگر دباغی پوست گاو با دقت و کامل انجام شود در نهایت نیز چرم گاوی تولید شده نیز دارای کیفیت بالایی می باشد.

بازار چرم گاوی طبیعی ایران

بازار چرم گاوی طبیعی ایران

چرم گاوی طبیعی به دلیل ارزش بالایی که در صنعت تولیدات مختلف چرمی دارد در بازار ایران بین خریداران و فروشندگان این محصول بازار داغ و خوبی را از آن خود کرده است.

فروش چرم گاو در بازار توسط متخصصین حرفه ای و چرم شناس در بازار انجام می شود چرا که میزان آگاهی هر فروشنده در زمینه اطلاعات چرم گاوی مشتریان بسیاری را به خود جذب می کند و می تواند به خریدار این اطمینان را بدهد که کالایی اصل و با کیفیت خریداری کرده است که این اطمینان خاطر را می توانید در فروشگاه ها نیز جستجو کنید.

اگر شما هم جزو خریداران و طرفداران محصولات چرمی می باشید می توانید با مراجعه حضوری و یا غیرحضوری در فروشگاه از انواع محصولات چرمی دیدن فرمایید و با راهنمایی تیم کارشناسی و همچنین فروشندگان متبهر لذت خریدی مطمئن را تجربه کنید.

همچنین با شناخت ویژگی های چرم گاوی طبیعی که به طور اختصار درباره آن صحبت شد، خود نیز می توانید به راحتی این چم را شناسایی کنید و خریدی آسوده انجام دهید. 

مطلب پیشنهادی

فروش چرم طبیعی گاوی اعلا

همه ما می دانیم در بین انواع چرم،چرم طبیعی گاو  به خاطر اینکه انواع گوناگونی دارد در دنیای چرم  طرفداران بسیار زیادی را  به خود جذب کرده است و بیشتر تولید کنندگ

دیدگاهتان را بنویسید