فروش سایت
خانه / چرم گاوی / تفاوت چرم گاوی و بزی در میزان درشتی و نرمی

تفاوت چرم گاوی و بزی در میزان درشتی و نرمی

چرم بزی یک نوع چرم سبک است و از جثه حیوانی نسبتا کوچک اندام و سبک وزن حاصل می شود. این چرم طبیعی چه نازک باشد و چه ضخیم، در هر صورت نسبتا نرم است و لطافت مطلوبی دارد. انعطاف پذیری و نرمی اولین شاخصه و ویژگی چرم بزی می باشد.

اما چرم گاوی در دسته چرم های سنگین قرار دارد و جثه دام اش بسیار بزرگ هیکل است. اگر چه چرم گاوی در صورتی که در کارخانه به طور ویژه و خاص پردازش شود می تواند نرم و منعطف باشد ولی قاعده کلی این است که چرم گاوی نسبت به چرم بزی اندکی سفت و سخت تر بوده و ایستایی بالاتری دارد.

بسیاری از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد انواع چرم تصور دارند که چرم ها یکسان هستند در حالی که تفاوت هایی میان چرم گاوی و بزی وجود دارد که یکی از آن ها در میزان درشتی و نرمی این نوع از چرم ها دیده می شود.تفاوت چرم گاوی و بزی در میزان درشتی و نرمی

نقد و بررسی درباره انواع چرم طبیعی

نقد و بررسی درباره انواع چرم طبیعی برای این که بتوانید به آشنایی بیشتر درباره چرم گاوی و بزی در میزان درشتی و نرمی برسید باید تحقیقات بسیاری را انجام دهید، ایران به دلیل قدمت سه هزار ساله خود اولین کشوری بوده که از پوست حیوانات به عنوان یک وسیله کاربردی استفاده می کرده، حتی در یک دوره کوتاه از چرم به عنوان پول و وسیله ای برای خرید و فروش کالا استفاده می شده اولین کارخانه چرم در تبریز و دومی در همدان تاسیس شد.در کارخانه ها چرم به دو صورت ماشینی و دستی دباغی می شود، چرم دستی به دلیل دوره طولانی که به  عمل می آید نسبت به چرم ماشینی از مقاومت و مرغوبیت بیشتری برخوردار است.چرم ماده ای طبیعی است که از پوست حیوانات مختلف به دست می آید و در صنایع مختلف استفاده می کنند که بعد از ایران سه کشور در جهان هستند که در تولید و دباغی چرم بسیار حرفه ای هستند به ترتیب:

 • مراکش
 • اسپانیا 
 • روسیه

این سه کشور تا به امروز در صنعت تولید چرم بسیار موفق بوده اند تولید چرم در این کشور ها به صورت گیاهی می باشد، چرم طبیعی را می توان به سه دسته زیر تقسیم کرد:

 1. چرم سبک
 2. چرم نیمه سنگین 
 3. چرم سنگین

چرم سبک: پوست حیواناتی با جثه کوچک مثل بز، گوسفند و … است که چرم سبک به حساب می آیند و یکی از مشخصه های چرم بز نرمی و انعطاف پذیری آن است و بیشتر برای تهیه کیف و کفش، پالتو زنانه استفاده می شود.
چرم نیمه سنگین: از حیواناتی مثل مار و شتر مرغ درست می شود و به دلیل کمبود و در دسترس نبودن این نوع چرم بیشتر برای اشیاء تجملاتی و تزیینی استفاده می شود که قیمت خیلی بالایی هم دارد.چرم سنگین: برای تولید این نوع چرم از حیوانات با جثه های بزرگ مثل گاو استفاده می شود چرم سنگین از دو نوع چرمی که در بالا ذکر شد دارای مقاومت بیشتری هستند و برای ساخت وسیله هایی با دوام بیشتر استفاده می شود؛ که رنگ آمیزی چرم به دو طریق زیر انجام می شود:

 1. از طریق مواد کرومی 
 2. ابا استفاده از مواد های گیاهی (اورجینال)

 اگر بخواهیم مورد اول یعنی مواد کرومی را توضیح دهیم باید بگوییم که در زمان های قدیم برای تولید چرم به صورت سنتی استفاده می شده که تا به امروز تولید و عرضه تمامی محصولات چرمی که با روش کرومی تولید می شود در قاره ی اروپا و آمریکا متوقف شده و تمامی محصولاتی که به این روش تولید شده را به کشور های جهان سوم صادر می کردند زیرا نگران مردم کشور خود بودند تا آسیبی بهشون وارد نشود چرا که کروم فلز بسیار سنگینی است و حتی محیط زیست را هم درگیر ضرر های خود می کند.تولید کننده های کشور های پیشرفته از طریق مواد گیاهی چرم تولید می کنند به دلیل این که هیچ آسیبی به مردم وارد نشود از آن پس ساخت چرم به طریق گیاهی انجام شد و همه دنیا از این روش استقبال کردند. 

آشنایی با انواع چرم گاوی

از چرم گاوی در کاربرد های شیمیایی و پوشش حرفه ای موتور سواران استفاده می شود، خود چرم گاوی نیز مدل های مختلفی دارد، بر روی چرم گاو و گوساله را با  لعاب لاکی پوشش می دهند که باعث میشود ظاهری جذاب و براق ایجاد کند که به این چرم چرم ورنی می گویند که طرفدار های زیادی هم دارد.

چرم گاوی که دو طرف آن پرز دارد را چرم اشبالت می گویند و به چرم گاوی که دارای بافت طبیعی باشد را چرم شرانگ می گویند که دارای تفاوت های بسیاری هستند که در این مقاله گنجانده نمی شوند و نیاز به زمان بیشتری برای آشنایی با انواع چرم گاوی و … می باشد.

از جمله چرم هایی که می توانیم در اینجا به آن ها اشاره ای کوچک داشته باشیم مانند موارد زیر می باشد:

 1. چرم اشبالتی، چرم نبوک
 2. چرم ورنی (لاکی)
 3. چرم گیاهی، چرم روسی
 4. چرم اسپانیایی،  چرم مراکشی
 5. چرم دانه دار یک رویه
 6. چرم هورس
 7. چرم دانه دار کامل

موارد ذکر شده تنها بخشی از انواع چرم می باشد، چرم دارای خانواده ی بزرگی است که در کشور از این راه افراد بسیاری به سودهای کلان رسیده اند و از این طریق کسب و کار خود را راه اندازی کرده اند.

مشخصات فنی چرم طبیعی بزی

مشخصات فنی چرم طبیعی بزی چرم بز نسبت به چرم های دیگر لطیف تر و نرم تر هستند و خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارد و در سطح آن دارای برجستگی هایی است که راهی برای تشخیص چرم بز است .

چرم بز به دلیل لطافت و ظرافتی که دارد اغلب در محصولات زنانه کاربرد دارد برای شناسایی بهتر چرم میتوان از استشمام چرم یا آزمون شعله ور شدن چرم استفاده کرد زیرا چرم اصل هیچگاه آتیش نمی گیرد. 

هر چرم دارای خصوصیات و مشخصات بسیاری است اما برای چرم طبیعی بزی می توان به تراکم الیاف آن اشاره داشت چرا که این نوع چرم در برابر چرم گاوی از تراکم الیاف بیشتری برخوردار است که نشان از مقاومت بسیاری بالای آن می باشد.

حسن دیگر این محصول این است که شما می توانید به وضوح محل خروج مو را مشاهده کنید و به راحتی آن را از سایر چرم ها تشخیص دهید، که با توجه به کاربردهای فراوان، آن را به دو صورت اعم از نرم و خشک به بازار ارائه می شود.

توجه داشته باشید که کاربرد آن ها با هم یکسان نیست و برخی از آن ها برای استفاده در انواع کیف و کفش زنانه و مردانه مورد استفاده قرار می گیرند، یکی از مشخصات چرم بزی نرم بودن آن می باشد که محدودیتی برای آن وجود ندارد و در بسیاری از محصولات زنانه مانند کیف و کفش شاهد استفاده از این نوع چرم هستیم.

تفاوت چرم گاوی و بزی

چرم بز مانند چرم گاو دارای مقاومت بالا نیست زیرا تراکم الیاف چرم بز از گاو کمتر است از چرم گاو به دلیل مقاومت بالایی که دارد در صنعت مبل سازی مورد مصرف قرار می گیرد، که به دلیل بزرگ بودن چرم گاوی از چرم بز میزان مصرف چرم گاوی نیز بیشتر از چرم بز است، قیمت چرم گاو به دلیل مدل فینیشینگ و دباغی گران تر از انواع چرم بزی است.

پیشتر در مورد چرم بزی توضیحاتی دادیم حال با چرم گاوی مبحث را ادامه می دهیم تا متوجه تفاوت های اصلی میان این دو چرم یعنی چرم گاوی و بزی با همدیگر بشوید، چرم های گاوی از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند که آن ها را جزو چرم های سنگین دسته بندی کرده اند و با الیاف پیشرفته تولید و به بازار روانه می شود که می توان کاربرد آن را در دستکش ایمنی و کاربردهای شیمیایی، پوشش حرفه‌ ای موتور سواری و … مشاهده کرد که از بهترین انتخاب‌ ها در میان مصرف کنندگان می باشد.

ویژگی های چرم گاوی و بزی بسیار منحصر به فرد می باشند که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته اند که چرم بزی سطح آن صاف و در اصطلاح بدون گرین می باشد که یک مزیت بسیار خوب برای مشتریان و تولید کنندگان محصولات مختلف به شمار می آید.

این محصول نیز بر اساس موارد مصرف به دو صورت نرم و خشک در ضخامت و اندازه های متفاوت ارائه می شود، که اگر بخواهیم به کاربرد عمومی آن اشاره کنیم در تهیه کفش و انواع کیف و گهگاهی در تهیه انواع لباس و دستکش نیز استفاده می شود.

میزان مصرف چرم گاوی و بزی

میزان مصرف چرم گاوی و بزی از چرم بزی به دلیل نرم بودن بیشتر در ساخت کیف چرم، کیف پول چرم، کیف لوازم آرایش چرم، دستکش چرم و… استفاده  می شود.

از چرم گاوی به دلیل مقاومت و سختی بالایی که دارد بیشتر برای ساخت کیف های اداری چرم، کیف لپ تاپ چرم، کمربند چرم، لوازم جانبی چرم حیوانات خانگی و در بعضی مواقع در صنعت استفاده می شود.

چرم طبیعی گاوی بوی نسبتا مطلوبی دارد که می توان از این طریق به اصل بودن یا فیک بودن چرم پی برد؛ چرم های گیاهی قیمت بالاتری نسبت به چرم های کرومی دارد، برای خرید کیف و کفش بهتر است از محصولات چرم طبیعی استفاده کنید زیرا هیچ آسیبی به پوست نمی رساند چرم طبیعی منفعت های بسیاری دارد کفش های چرم باعث جلوگیری از ایجاد قارچ پا و بوی بد پا می شود.

نمی توان به طور قطع گفت از کدام چرم بیشترین استفاده را داریم زیرا برای انواع چرم محدودیتی تعریف نشده و انواع چرم را با توجه به نیاز مورد استفاده قرار می دهند که با استقبال بیش از پیش مشتریان این میزان به رشد چشمگیری رسیده است.

بدون شک ویژگی چرم گاو سبب شده است تا نظر بسیاری بر روی آن ثابت بماند، از ویژگی های بارز این محصول خشک بودن آن می باشد که دارای ایستایی بالاتری می باشد به همین دلیل می توان گفت به نسبت چرم بزی از ان استفاده ی بیشتری می شود.

نحوه نگهداری از چرم گاو و چرم بزی

برای نگهداری از چرم نباید بگذاریم گرد و خاک بر روی آن بنشیند زیرا باعث کم شدن طول عمر چرم می شود و بعد از مدتی کیفیت خودش را از دست می دهد که برای این کار بهتر است بعد از هر بار استفاده از وسیله های چرمیمون آن را با دستمال یا برس نرم گرد و خاک روی چرم را بزداییم.

برای پاک کردن لکه از روی چرم بهتر است یک دستمال را آغشته به مواد شوینده مانند کف صابون یا مایع لباس کنیم و بر روی  قسمت لک شده بکشیم و بلافاصله با یک پارچه کاملا خشک آن قسمت را کاملا خشک کنیم.روش دیگر برای لکه زدایی از روی چرم: با استفاده از پارچه نمدار و نمک بر روی قسمت لکدار بمالید خواهید دید که لکه به صورت معجزه آسایی از بین رفته.برای براق شدن و دوام بیشتر چرم باید هر ماه 2 الی 3 بار چرم خود را با واکس های مخصوص چرم براق کنید تا از پوسیدگی و پوسته شدن چرم خودداری کنید واکس زدن به چرم باعث می شود که چرم شما دیگر خشک نشود و به طول عمر چرم می افزاید.چرم را دور از نور خورشید در دمای خنک و در جای خشک نگهداری کنید، اگر چرم شما با عطر یا ادکلن و مواد شیمیایی تماس مستقیم داشته باشد چرم شما رنک خودش را از دست می دهد و باعث کمتر شدن طول عمر چرم می شود.برای تمیز کردن بهتر چرم بهتر است از دستمال های مخصوص و تازه تولید به نام مایکروفایبر که طبق تحقیقات زیاد مشخص شده که می تواند درز های بسیار ریز و گرد و غبار و باکتری هارا به طور کامل از بین ببرد استفاده کنید .برای تمیز کردن چرم های سفید بهتر است بلافاصله بعد از لک شدن اقدام به تمیز کردن کنیم برای تمیز کردن لکه های تیره از روی چرم روشن می توانید از مخلوط آبلیمو و کرم تار استفاده کنید و بر روی لکه بمالید تا لکه محو شود. 

نمایندگی فروش انواع چرم طبیعی

نمایندگی فروش انواع چرم طبیعی برای خرید چرم طبیعی می توان به شرکت های عرضه کننده مراجعه کنید، برای خرید چرم هم می توان به صورت کامل خریداری کرد و هم می توان چرم را به صورت باقی مانده از محصولات ساخته شده (ضایعات) کارخانه ها و تولیدی ها خریداری کرد.

نوع دیگری از چرم وجود دارد به اسم چرم مراکشی که در صحافی کتاب نیز مورد توجه قرار گرفته است که اکثرا این نوع چرم را از پوست اسب تهیه می کنند که دارای استحکام بالایی است و همچنین بسیار ضد آب هم هست به همین خاطر برای تهیه کاپشن و کفش های مردانه هم مورد استفاده قرار می گیرد.

واحد اندازه گیری چرم فوت است که برای خرید و فروش چرم سالم استفاده می شود، ضایعات دور ریختنی های محصولات تولید شده مانند کیف و کفش و … است که در اندازه های مختلف وجود دارد و به صورت کیلویی فروخته می شود.

از تیکه های کوچک می توان برای تولید جاسوئیچی، کیف های جاکارتی چرم کوچک، قاب گوشی چرم، کیف های چل تیکه استفاده کرد.خرید چرم به صورت عمده برای تولید کننده ها بسیار مقرون به صرفه است، بهترین راه برای صرفه جویی در وقت و پیدا کردن قیمت مناسب برای خرید به صورت اینترنتی و آنلاین می باشد.

مطلب پیشنهادی

آدرس مراکز فروش چرم خام در مشهد

آدرس مراکز فروش چرم خام در مشهد را در این مطلب به شما اعلام می داریم تا اگر ساکن مشهد هستید و یا قصد سفر به این شهر را دارید بتوانید براحتی فروشگاه های چرم خام

دیدگاهتان را بنویسید